|
|
||||
|
Dan priprave
Važne napomene za planiranje, prethodne razgovore s obitelji, za uvijek ponavljano čitanje
Ranokršćanski redovnici uspoređuju početak molitve s pripravama lovaca na bisere. Oni idu na obalu i odlože sve što bi ih moglo priječiti u ronjenju. Zatim potraže prikladan kamen s kojim mogu lakše potonuti i doći do bisera. Slično pokušavamo i mi, stvoriti što je moguće bolje pretpostavke da budemo potpuno pripravni. Razmislite što bi vama najbolje pomoglo u pronalaženju «bisera».
1. Pronaći svoje vrijeme i ostati mu vjeran. Važno je imati svakoga dana točno određeno vrijeme, kad ću se povući na vježbanje ovoga dana. glavno vrijeme za razmišljanje od barem 30 minuta na kraju dana otprilike 15 minuta Priviknite se na to da dnevno vježbanje bude po mogućnosti u isto vrijeme dana. Ustaljeni ritam pomoći će vam da izdržite. Neka to bude vrijeme koje vam vaše okolnosti najbolje omogućuju (primjerice, dok djeca spavaju, dok su izvan kuće ili dok se intenzivno nečim bave; pretpostavljajući da to prihvaća partner; kad sam osobno za to raspoloživ ili u vrijeme kad obično molim).
Potrebno je pronaći mjesto na kojem mogu nesmetano boraviti i na kojem se ugodno osjećam. Uredit ću si to mjesto na kojem ću provesti dane razmišljanja, stvorit ću sebi (potrebno) ozračje koje će me pozvati da se smirim i razmišljam: sobu u kojoj se mogu smiriti: crkvu… mjesto urediti jednostavno i ugodno: slika, križ, svijeća, cvijet ili lončanica, prazni zid… preda mnom; tako da mi pomogne sabrati se; možda i cedulja na vratima «Molim ne ometajte!» prilika za sjedenje i način sjedenja koji mi pomaže opustiti se, biti otvoren i budan.
Zatim i: smiriti se: isključiti telefon; pokriti ga; odlučiti ne dizati slušalicu; dogovor s drugim ukućanima da u ovo vrijeme ne ometaju – ovo uključuje da ostajem sjediti ako netko zove ili zvoni. Pripraviti cedulje i nešto za pisanje, da eventualno mogu zabilježiti kako ne bih zaboravio što još trebam uraditi! Pripremiti budilicu, možda ju pokriti jastučićem da ne moram neprestano gledati na sat. Već uvečer pripraviti tekstove, i papir i olovku za pravljenje bilježaka.
|
|
|||